مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری: بزودی چند طرح رفاهی-معیشتی برای بازنشستگان کشوری اعلام می شود

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری: بزودی چند طرح رفاهی-معیشتی برای بازنشستگان کشوری اعلام می شود
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به تدوین چند طرح جدید در حوزه رفاهی-معیشتی بازنشستگان این صندوق گفت: پس از نهایی و قطعی شدن، جزئیات طرح های مورد نظر اعلام خواهد شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری،  اکبر افتخاری در نشست صمیمی با جمعی از بانوان فرهیخته و پیشکسوت صندوق بازنشستگی کشوری که به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) و گرامی داشت روز مادر و روز زن برگزار شد، گفت: یکی از دغدغه های اصلی از روز اول انتصاب به عنوان مدیرعامل صندوق، بحث بیمه درمان بوده که این روزها از یک سو به دلیل افزایش هزینه ها در مراکز درمانی و از سوی دیگر به دلیل کاهش منابع و توان خانوار به یک مساله و مطالبه جدی تبدیل شده است.

افتخاری تاکید کرد: در چنین شرایطی استفاده از روش های خلاقانه و ابتکاری و استفاده از مشارکت جمعی حائز اهمیت است تا بدون افزایش هزینه ها و وارد آوردن فشار بیشتر به جامعه مخاطب، شاهد بهبود خدمات در این حوزه باشیم.

وی با تاکید بر اینکه در حوزه همسان سازی حقوق بازنشستگان نیز پیگیری های جدی در حال انجام است و گفتگوهایی نیز با مسئولان مربوطه انجام شده، گفت: با اینکه دولت علاقه مندی جدی نسبت به این موضوع دارد و اعتباری نیز برای سال آینده اختصاص داده، اما باید با مشارکت جدی در این زمینه قدم های بیشتری برداریم و همه باید کمک کنند تا اتفاق خوبی در این بخش بیفتد.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با تاکید بر اینکه اولویت این صندوق اجرای طرح هایی برای کاهش فشارهای اقتصادی بر معیشت بازنشستگان است، گفت: طرح هایی تدوین شده که پس از قطعی شدن رسما اعلام خواهد شد. اما تلاش ما به خصوص در آستانه نوروز کمک به هزینه هایی است که بازنشستگان در این ایام خواهند داشت.

افتخاری تصریح کرد: طرح های رفاهی-معیشتی قابل اجرا پیش از عید اعلام می شود و تلاش می کنیم این روند پس از این نیز با جدیت بیشتر ادامه یابد.

وی ادامه داد: ظرفیت هایی در خود صندوق بازنشستگی کشوری و زیرمجموعه های آن وجود دارد که باید سود آن به بازنشستگان به عنوان ذینفعان اصلی صندوق بازگردد. ظرفیت هایی هم در بین بازنشستگان وجود دارد که باید در قالب مشارکت و مشورت از آن ها به خوبی استفاده شود.


افتخاری تاکید کرد: در کنار اقدام برای کمک به بهبود معیشت باید سایر فعالیت ها و طرح های اجتماعی و فرهنگی برای افزایش مشارکت بازنشستگان دنبال شود.

وی با تایید نظرات مطرح شده در خصوص واژه «بازنشسته» بر لزوم تغییر واژه «بازنشسته» و معادل سازی آن تاکید کرد و افزود: هر واژه نماد نگاه به یک نسل و یک بخش است و وقتی واژه تغییر کند نوع نگاه از خود فرد گرفته تا سایرین به آن بخش یا نسل تغییر می کند. به نظر می رسد واژه «فرهیخته» یا واژه های معادل آن برای عزیزانی که سال ها به کشور خدمت کردند و عمر خود را صرف خدمت کردند، بهتر از واژه کنونی باشد.

افتخاری تجربه و دانش پیشکسوتان کشور را ستودنی و قابل تعمیم به سایر حوزه ها دانست و گفت: این قشر عظیم جامعه دارای تجربه بزرگ و دانش بالا هستند که می تواند در حوزه های دیگر نیز مفید باشد؛ چنان که اکنون نیز بازنشستگان بسیاری در حوزه هایی غیر از زمان اشتغال خود، فعالیت می کنند که خدمت دوباره به کشور است.

وی اضافه کرد: این نشان می دهد که بازنشستگان با ظرفیت هایی که دارند می توانند همچنان منشا تحول و اثربخشی باشند و این الگویی برای جوانان کشور است. این دوره از عمر، پایان کار افراد نیست و اگرچه نقش شغلی شما در یک سازمان پایان یافته باشد اما تجربه و دانش سبب می شود تا اثربخشی در سطح جامعه ادامه یابد.

افتخاری کارآفرینی، فعالیت های دانشی و کارهای خیر و داوطلبانه را نمونه ای از بازآفرینی و نقش آفرینی پیشکسوتان جامعه عنوان کرد و گفت: بخش مهمی از جامعه پیشکسوت ما، در کسوت معلمی که نقش پیامبری است را بر عهده داشته اند و معتقدم این نقش همچنان ادامه دارد.

وی با تاکید بر ضرورت همدلی و همکاری بازنشستگان در حوزه های مختلف ابراز امیدواری کرد: فضایی برای توسعه مشارکت های فرهیختگان جامعه در حوزه های و بخش های مختلف فراهم شود تا به تدریج مشکلات و آسیب های موجود در بخش های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در چنین فضایی حل و فصل شود.

افتخاری با حمایت از تشکل های بازنشستگان کشوری در بخش های گوناگون، گفت: این تشکل ها باید تقویت شود و صندوق بازنشستگی کشوری نیز علاقه مند به حمایت از تشکل ها است و فعالیت ارزشمند انجمن هایی مانند انجمن آلزایمر به عنوان یک نمونه موفق باید به سایر حوزه ها نیز تعمیم داده شود.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری ادامه داد: برای مشارکت فرهیختگان نیاز به فضاهایی است تا ایده پردازی، گفتگو و مشارکت شکل بگیرد. خانه های امید در این زمینه می توانند کمک کنند و به محل امید تبدیل شوند و این ممکن نیست مگر مشارکت فعال بازنشستگان که امیدواریم شاهد این اتفاق باشیم.

افتخاری با تبریک ولادت با سعادت حضرت فاطمه زهرا (س) و روز مادر و روز زن گفت: سوره کوثر یکی از سوره های نورانی قرآن کریم است که در شان حضرت فاطمه زهرا (س) نازل شده و اگر در آیات آن تامل شود ارزش و نقش زنان و مادران را به خوبی روشن ساخته است.

وی همچنین گفت: حضرت زهرا (س) در طول تاریخ اسلام همواره به عنوان الگویی ارزشمند و کامل برای زنان و مادران مطرح بوده و هستند و توصیف «زلالی و پاکی» که خداوند متعال در سوره کوثر از مقام ایشان بیان فرموده اگر امروز نیز در جامعه ای تجلی یابد قطعا آن جامعه را متحول خواهد کرد.

افتخاری تاکید کرد: نقش محوری زنان در طول تاریخ وجود داشته اما امروز این نقش خود را بسیار پررنگ تر از گذشته نشان می دهد. زنان امروز در بسیاری از حوزه ها نقش محوری دارند و این ظرفیتی است که چون گوهری ناب از زمان آفرینش در وجود آن ها نهاده شده است.

وی تصریح کرد: ارج نهادن به زنان و مادران بسیار ارزشمند است و در فرهنگ ایرانی به خوبی خود را نشان می دهد و باید به آن توجه شود. همه ما هرچه داریم از دعای خیر مادران است و امروز نیز کشور و مسئولان بیش از گذشته به دعای خیر مادران نیازمند هستند.

زهرا زاده غلام، مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی صندوق بازنشستگی کشوری نیز در سخنانی با تاکید بر اینکه بازنشستگی تنها یک واژه است، گفت: در این دوران می توان کارها و نقش های تازه ای ساخت و همچنان فعال بود. مهم خوب زندگی کردن به معنای خوب و خوش زندگی کردن است.

زاده غلام تصریح کرد: باید تجربه ها و دانش نخبگان و پیشکسوتان صندوق بازنشستگی کشوری مستند شود.

در این نشست، که جمعی از بانوان پیشکسوت و فرهیخته صندوق بازنشستگی کشوری در حوزه های مختلف چون خیّر مدرسه ساز، اساتید برجسته علمی و دانشگاهی، نویسندگان و ... حضور داشتند، ضمن قدردانی از مسئولان صندوق بازنشستگی کشوری برای برگزاری این نشست و دعوت از بانوان فرهیخته این صندوق، بر لزوم همسان سازی حقوق بازنشستگان، تغییر و تحول در حوزه درمانی و بیمه تکمیلی، تغییر واژه «بازنشسته» به واژه هایی مناسب شان و منزلت فرهیختگان کشوری چون «پاینده، بازآفرین، ساعی، ارشدان و ...»، توجه به بازنشستگان مولف و نخبه، حمایت از طرح های تحقیقاتی و علمی پیشکسوتان، راه اندازی مجدد سفیران آلزایمر و حمایت های صندوق بازنشستگی از تشکل های بازنشستگان، لزوم الگوگیری از کشورهای پیشرفته و سرآمد جهان در حوزه بازنشستگی و سالمندی، استفاده از دانش و تجربه بازنشستگان در امور مختلف و عدم قطع رابطه سازمان ها و نهادها با این بخش فرهیخته جامعه تاکید شد.
۲۸ بهمن ۱۳۹۸ ۱۶:۲۷
کد خبر : ۱۹۲,۸۰۶