مهندس پرنده مدیر کل دفتر امور آسیب های اجتماعی :

آغاز اجرای طرح همیار ایمنی در استان فارس

احمد رضا پرنده مدیر کل دفتر امور آسیب های اجتماعی از آغاز اجرای طرح اشتغال حمایتی با عنوان همیار ایمنی در استان فارس خبر داد .
آغاز اجرای طرح همیار ایمنی در استان فارس


احمد رضا پرنده مدیر کل دفتر امور آسیب های اجتماعی از آغاز اجرای طرح اشتغال حمایتی با عنوان همیار ایمنی در استان فارس خبر داد .


احمد رضا پرنده مدیر کل دفتر امور آسیب های اجتماعی از آغاز اجرای طرح اشتغال حمایتی با عنوان همیار ایمنی در استان فارس خبر داد .

مهندس پرنده ضمن شرکت در جلسه آغاز اجرای طرح مذکور که با حضور مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی معاونین،روئسای ادارات ستادی و اجرایی و کانون انجمن های صنفی ایمنی استان فارس طرح تشکیل شده بود گفت، استان فارس یکی از استان های پیش رو در اجرای طرح کارورزی بوده و بر همین اساس به عنوان یکی از استان های معین جهت اجرای آزمایشی طرح همیار ایمنی انتخاب شد .
در ادامه جلسه مدیر کل آسیب های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت:این طرح به منظور پیشگیری از حوادث ناشی از کار، ارتقاء سطح ایمنی در کارگاه ها و زمینه سازی اشتغال پایدار برای جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی و ارتقاء رفاه اجتماعی و حمایت اجتماعی از نیروهای جوان و همچنین کمک به کارفرمایان جهت ارتقاء ایمنی در کارگاه ها اجرا می شود .
مهندس پرنده گفت : در این راستا به افرادیکه به عنوان کارورز در این طرح شرکت می کنند علاوه بر پرداخت حق الزحمه طرح کارورزی، از جذب کارانه رفاه اجتماعی نیز برخوردار خواهند شد و به مدت 6 ماه در این طرح شرکت و پس از طی این دوره کارفرما ها می توانند با بکارگیری این نفرات در محیط کار خود به مدت 2 سال از معافیت حق بیمه سهم کارفرما بهره مند شوند.
وی با بیان اینکه اشتغال حمایتی را می توان جایگزین استخدام دولتی دانست، ادامه داد: اشتغال حمایتی در کوتاه مدت با ایجاد اشتغال بحران بیکاری را تقلیل می دهد و می تواند زمینه ساز شکل گیری بازار باشد.
پرنده بیان کرد: سیاست اشتغال حمایتی، مداخله مستقیم دولت در بازار کار است، اما سعی شده که به ساز و کارهای بازار کمترین آسیب را وارد ساخته و تا حد امکان به گسترش بازار و اشتغال پایدار تبدیل شود .
مدیر کل آسیب های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه هدف کوتاه مدت در این طرح کاهش بیکاری است، بیان داشت: اشتغال حمایتی مداخله مستقیم دولت در بازار کار به منظور کاهش بیکاری از طریق رفع نقایص بازار و شکل گیری بازارهای جدید است.
مهندس پرنده در خصوص طرح کاربردی اشتغال حمایتی نیز خاطر نشان کرد: حمایت اجتماعی و اقتصادی از گروه هدف در ازای حضور در برنامه های آموزشی، کارورزی، آماده سازی و مهارت آموزی جهت حضوردر فعالیت‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است که کمک‌ هزینه‌ای نیز بعنوان کارانه به ازای مشارکت در برنامه های مصوب پرداخت می گردد.
پرنده تصریح کرد: طرح اشتغال حمایتی توسط معاونت رفاه اجتماعی در دست اجرا است و یکی از مهمترین دغدغه های وزارت متبوع، برنامه ریزی و اتخاذ تمهیدات لازم جهت کنترل، پیشگیری و کاهش وقوع حوادث در کارگاه های مشمول قانون کار می باشد

وی ادامه داد: به منظور بهره‌مندی از ظرفیت ایجادشده در طرح کارورزی و با هم‌افزایی در اجرای طرح اشتغال حمایتی با توجه به هماهنگی های انجام شده بین معاونت رفاه اجتماعی، معاونت روابط کارو معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال٬ در نظر داریم طرح همیار ایمنی(طرح استقرار کارورز ایمنی در کارگاه ها) به عنوان یکی از طرح های کشوری مشاغل حمایتی در سطح کشور به اجرا گذاشته شود.
مدیر کل آسیب های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: بنا بر مفاد دستورالعمل اجرایی طرح کارورزی دانش‌آموختگان دانشگاهی و نیز دستورالعمل نحوه صدور مجوز آموزش کارورزی٬ کلیه کارگاهها، موسسات و بنگاههای اقتصادی متعلق به بخش خصوصی و تعاونی که دارای مجوز فعالیت اقتصادی از دستگاه اجرایی مرتبط هستند، مشمول طرح کارورزی بوده و به شرط دارابودن شرایط ملحوظ در این دستورالعمل‌ها به عنوان واحد پذیرنده٬ در نظر گرفته می‌شوند.
وی با اشاره به اینکه بالغ بر 80 درصد حوادث در هر سال مربوط به بخش صنعت و ساختمان بوده و70 درصد حوادث فوتی در این دسته از کارگاه‌ها به وقوع می‌پیوندد، گفت: این آمار نشانگر شدت بالای حوادث در این بخش از فعالیت‌های اقتصادی می‌باشد؛ نگاهی به آمار حوادث ناشی از کاربه وقوع‌ پیوسته در بخش فعالیت‌های صنعتی و ساختمانی، بیانگر ضرورت توجه ویژه به ایمن‌سازی این کارگاه‌ها و لزوم استقرار مسئول ایمنی در راستای پیشگیری از وقوع حوادث ناشی از کار در آنها می‌باشد.
پرنده گفت: با توجه به هماهنگی‌های بعمل آمده میان معاونت های رفاه اجتماعی، توسعه کار آفرینی و اشتغال و روابط کار مقرر گردید طرح استقرار کارورز ایمنی در کارگاه ها در قالب "طرح همیار ایمنی" در استان فارس به صورت آزمایشی اجرایی گردد.

وی، تامین موجبات رشد و اعتلای فرهنگ ایمنی و نهادینه سازی تدریجی این فرهنگ در کارگاههای مشمول بخصوص کارگاههای ساختمانی، صیانت از نیروی کار و سرمایه مادی از طریق پیشگیری و کاهش وقوع حوادث ناشی از کار، ارتقای سطح و کیفیت ارائه خدمات ایمنی در کارگاه‌ها، الزام به رعایت قوانین و مقررات ایمنی توسط کارفرمایان کلیه کارگاه‌ها بخصوص کارگاههای ساختمانی، استفاده از ظرفیت و توان آموزش عملی و کاربردی در ایجاد خودباوری و تقویت اعتماد بنفس همیاران ایمنی کار برای ورود به عرصه اشتغال، آشنایی همیاران ایمنی کار با محیط کار واقعی جهت کسب تجربه، توسعه مهارت‌های حرفه ای و عملی و توانمندسازی دانش آموختگان دانشگاهی در رشته های مرتبط جهت ورود به بازار کار، انتقال یافته های جدید دانش و فن آوری فارغ التحصیلان دانشگاهی به کارگاه‌ها، رشد فرهنگ بکارگیری نیروهای متخصص ایمنی در کلیه کارگاهها بخصوص کارگاه‌های ساختمانی، بسترسازی لازم جهت آشنایی کارفرمایان کارگاه‌ها با وظایف و مسئولیت های قانونی مسئولین ایمنی و نقش موثر آنها در ایمن سازی محیط کار، کاهش هزینه‌های تولید از طریق مساعدت دولت در جذب فارغ التحصیلان رشته‌های مرتبط را از اهداف این طرح عنوان کرد.

۱۱ اسفند ۱۳۹۷ ۱۲:۱۶
دفتر |


۱۱ اسفند ۱۳۹۷ ۱۵:۳۲
دفتر |
کد خبر : ۱۴۲,۱۴۰