تدوین سند پیشگیری، کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی در استان تهران پس از 170 جلسه و با مشارکت 40 دستگاه به پایان رسید.

تدوین سند پیشگیری، کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی در استان تهران پس از 170 جلسه و با مشارکت 40 دستگاه به پایان رسید.
تدوین سند پیشگیری، کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی در استان تهران پس از 170 جلسه و با مشارکت 40 دستگاه به پایان رسید.
به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان تهران، در آخرین جلسه از سلسله نشست‌های تخصصی سازمان بهزیستی استان تهران با روسای ستادي دستگاه‌های همکار در سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران «سند جامع پیشگیری، کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی مبتنی بر برنامه ششم توسعه» در استان تهران تصویب شد.

داریوش بیات نژاد مدیر کل بهزیستی استان تهران ضمن تشکر ا ز زحمات «دبیرخانه تقسیم کار ملی» و رئیس سازمان مدیریت و برنامه استان تهران در فرایند تدوین و تصویب سند، تاکید کرد: اهداف راهبردی مدون در این برنامه بدون حمایت تمامی دستگاه‌های همکار محقق نخواهد شد.

نعمت اله ترکی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران با بیان اینکه تدوین این سند برای اولین بار در کشور کار بزرگی است، اظهار کرد: بر اساس تکلیف قانونی در برنامه ششم توسعه و اهمیت کاهش آسیب های اجتماعی در استان تهیه سند آن در دستور کار سازمان مدیریت و اداره کل بهزیستی قرار گرفت و نیاز بود در این زمینه برای استان تهران کاری از پایه انجام گیرد که برای اولین بار در استان تهران با رویکرد برنامه محور و تکیه بر اسناد بالادستی داریم و می‌دانیم نقشه راه 5 ساله ما چیست و به کجا خواهیم رسید.

اردشیر بهرامی، مسئول دبیرخانه تقسیم کار ملی با اشاره به تخصیص سهم مشارکت دستگاه‌های همکار در چهار برنامه پیشگیری، کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی در سطح استان و شهرستان‌های استان تهران در فرایند برنامه گفت: کمیته علمی دبیرخانه تقسیم کار ملی با مطالعه همه تحقیقات و ارزیابی انتقادی سیاست‌ها، راهبردها رویکردها موجود در زمینه آسیب‌های اجتماعی و برگزاری نشست‌های تخصصی متعدد با نخبگان علمی و دانشگاهی و کارشناسان مجرب دستگاه‌های همکار به تدوین برنامه‌های مذکور همت گماشته است.

بهرامی افزود: پس از برگزاری 170 نشست تخصصی در استانداری استان تهران و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و مشارکت 40 دستگاه دولتی و غیر دولتی سرانجام این سند در سازمان برنامه به تصویب رسید و طی هفته آتی در شورای برنامه ریزی و توسعه استان مصوب می‌شود.

وی افزود: بر اساس اهمیت کنترل آسیب های اجتماعی در استان تهران، دبیرخانه تقسیم کار ملی و در راستای تکلیف مقرر در قانون 80 برنامه ششم توسعه و سند تقسیم کار ملی در سال 1395 در بهزیستی استان تهران شروع به کار کرد.
مسئول دبیرخانه تقسیم کار بهزیستی استان تهران، هدف دبیرخانه تدوین و تهیه طرحی جامع با اولویت کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی طلاق، کودکان کار و خیابان، توانمندسازی زنان سرپرست خانوار و پیشگیری و درمان اعتیاد است به‌گونه‌ای که آسیب‌های اجتماعی تا سال 1400، سالیانه پنج درصد کاهش یابد.
شایان ذکر است: سند آسیب های اجتماعی تا افق 1400 ، جامعه هدفی حدود 14 میلیون نفر دارد که به تفکیک در بخش توانمند سازی زنان سرپرست خانوار، 113 هزار نفر، در بخش اعتیاد (15 تا 63 ساله) 9 میلیون نفر، در بخش طلاق 4.5 میلیون نفر و در بخش کودکان کار و بازمانده از تحصیل 27 هزار نفر طی 4 سال، مشمول طرح کاهش آسیب های اجتماعی قرار میگیرند.
۲۰ آذر ۱۳۹۷ ۱۱:۳۶
کد خبر : ۱۳۳,۵۲۴