ضروری است راهکارهای لازم برای جلوگیری از بیکاری اجباری در استان ها اتخاذ شود و مدیریت درستی در این زمینه صورت گیرد.

ضروری است راهکارهای لازم برای جلوگیری از بیکاری اجباری در استان ها اتخاذ شود و مدیریت درستی در این زمینه صورت گیرد.

 

انوشیروان محسنی بندپی در جلسه مشترک شورای هماهنگی دستگاه های ذیل این وزارتخانه و تشکل های کارگری و کارفرمایی اصفهان افزود : در شرایط ویژه ای که در زمان حاضر در کشور ایجاد شده است باید از بیکاری اجباری جلوگیری و اشتغال موجود را حفظ کنیم.
وی با اشاره به تشکیل کمیته صیانت از واحدهای تولیدی دارای مشکل در این وزارتخانه ، تصریح کرد: در این کمیته از کمک های دولتی برای رفع مشکلات واحدها استفاده می شود.
محسنی بندپی همچنین با اشاره به اختیاراتی که در این زمینه به استان ها واگذار شد، خاطرنشان کرد : در استان تا سقف 60 میلیارد ریال و در شهرستان ها و فرمانداری ها تا سقف 2 میلیارد و 500 میلیون ریال برای اعطای تسهیلات دولتی، اختیار داده شده است.
سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این که امسال مکلف به ایجاد 950 هزار تا یک میلیون فرصت شغلی جدید هستیم، گفت: از پاییز سال 93 تا زمستان سال 96 سه میلیون نفر به جمعیت شاغلان کشور اضافه شد که برای 70 درصد آنها ظرفیت کاری فراهم شده و این در نوع خود در سال های پس از انقلاب، بی نظیر است.
وی با بیان اینکه اکنون در شرایط جنگ اقتصادی و روانی به سر می بریم، افزود : در این برهه باید کار ویژه و اثربخش انجام دهیم تا بتوانیم جریان سازی یاس و نا امیدی برخی رسانه ها و منتقدان مغرض که می خواهند شرایط مدیریت اقتصادی و راهبری درست را از دولت بگیرند، خنثی کنیم.
وی با تاکید بر اینکه دولت به خوبی توان اداره امور کشور را دارد ، تصریح کرد : اگر سایر قوا به خوبی همکاری داشته باشیم از آزمون ها سربلند بیرون می آییم.
سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به برخی مشکلات و مسایلی که از سوی مسئولان و نمایندگان تشکل ها در این جلسه مطرح شد، بیان داشت : حدود سه میلیون نفر در استان اصفهان زیر پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند و لازم است نگاه ویژه ای به بخش درمان شود.
محسنی بندپی اضافه کرد : لازم است ارایه خدمات سلامت متناسب با جمعیت بیمه شده در استان باشد و همچنین راه اندازی بخش جراحی قلب در بیمارستان های تامین اجتماعی این استان در اولویت قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه در برنامه ششم توسعه برای نخستین بار به موضوع سلامت اجتماعی اشاره شده است، خاطرنشان کرد : بر اساس این برنامه، سازمان بهزیستی و شهرداری موظف به راه اندازی مراکز توانمندسازی معتادان هستند.
سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد : بهزیستی و فنی و حرفه ای اصفهان آماده هرگونه همکاری با شهرداری برای ارایه دوره های آموزشی مهارتی در مراکز ویژه توانمندسازی معتادان هستند.
وی همچنین به 2 برنامه دولت برای معیشت مردم اشاره و اضافه کرد : این برنامه ها با موضوع معیشت خاص و معیشت عام تعریف شده که در معیشت خاص، تدابیر ویژه ای برای حدود 11 میلیون خانوار از جمله کارگران اندیشیده شده است.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان در این جلسه با بیان این که 10 درصد جمعیت کارگری و افراد بیمه شده کشور در این استان هستند، ادامه داد : نرخ بیکاری در اصفهان از متوسط کشوری بالاتر است و باید کاهش یابد.
محسن نیرومند همچنین اعلام کرد: نرخ بیکاری در استان اصفهان در سه ماه نخست امسال 13.3 درصد و در کشور 12.2 درصد بوده است.
وی با اشاره به بدهی برخی از واحدهای تولیدی و صنعتی، تصریح کرد : این واحدها از بخشی از دولت طلب کار و به بخش دیگری از دولت بدهکار هستند اما امکان تهاتر بین آنها برای جلوگیری از تعطیلی واحدها وجود ندارد.
وی با بیان اینکه این مشکل برای برخی از واحدهای تولیدی مانند خودروسازان و قطعه سازان بوجود آمده است خواهان اتخاذ تدابیری برای رفع آن شد.
نیرومند با اشاره به پرداخت مبالغ بالایی برای بیمه بیکاری در استان ، اضافه کرد: ما 200لیارد ریال بیکاری به کارگران پلی اکریل اصفهان پرداخت کردیم درحالیکه اگر همین پول در 2 سال گذشته به این کارخانه پرداخت شده بود، مشکلات آن حل می شد.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان خواهان افزایش اختیارات استانی برای اتخاذ تصمیم های مهم به منظور اصلاح ساختاری واحدهای صنعتی و جلوگیری از تعطیلی آنها شد.
این جلسه با حضور معاون استاندار و مدیران دستگاه های تابعه وزارت تعاون کار ورفاه اجتماعی و نمایندگان تشکل های کارگری و کارفرمایی در مرکز آموزش و پژوهش مدیریت درمان تامین اجتماعی استان برگزار شد.

۲۶ شهریور ۱۳۹۷ ۰۹:۱۷
کد خبر : ۱۲۴,۸۶۲