ایجاد سامانه تشخیص قصور پزشکی/ضرورت ثبت نام در سامانه خدمات رفاهی

ایجاد سامانه تشخیص قصور پزشکی/ضرورت ثبت نام در سامانه خدمات رفاهی
احمد میدری در نشست گرامیداشت سوم آبان، روز تصویب قانون بیمه همگانی گفت: همه بیماران خاص تا پایان آبان فرصت دارند که با مراجعه به سامانه معین شده سازمان بیمه گر خود را تعیین کنند.

وی توضیح داد: ما ۱۶۰ هزار بیمار خاص داریم که ۹ هزار نفر آنها ۲ یا ۳ دفترچه دارند. دولت ۵۵۰ میلیارد تومان بابت فرانشیز برای آنان هزینه می کند.

معاون رفاه اجتماعی وزارت کار اضافه کرد: برای اینکه بتوانیم سواستفاده ها را کاهش دهیم این سامانه طراحی شده است.

وی تاکید کرد: کسانی که در این سامانه ثبت نام نکنند یکی از سازمان های بیمه گر را به انتخاب خودمان انتخاب خواهیم کرد.

معاون رفاه اجتماعی وزارت کار با اشاره به به بانک اطلاعاتی بیمه شدگان گفت: پرونده‌هایی داشتیم که با تجزیه و تحلیل‌ها آن ها به داده هایی رسیده‌ایم که بسیار عجیب بودند. به عنوان مثال اشخاصی را داشته‌ایم که 23 هزار ویزیت در یک سال در سازمان بیمه سلامت انجام داده‌اند یا به عنوان مثال شخصی را داریم که در حوزه نازایی 150 بار از یک دارو در سال استفاده کرده است یا شخصی که در یک بیمارستان چهار بار متوالی یک دارو را گرفته که شاید نیاز به مصرف آن یک بار در ماه باشد.

وی ادامه داد: همه این موارد نشان دهنده آن است که باید کنترل مسائل به شکل قوی انجام شود و بعید است که این تجویزها کارشناسی و صحیح باشند و احتمال سوءاستفاده را نشان می‌دهد.

میدری با اشاره به فوت عباس کیارستمی و بحث هایی که پیرامون این موضوع پیش آمد، گفت: نمی خواهم درباره مقصر این موضوع صحبت کنم اما هر فردی که با مشکل در حوزه درمان روبرو می شود راه روشنی را برای احقاق حقوق خود نمی بیند.

وی اضافه کرد: قوه قضائیه مشاوره های رایگان برای مسائل قرار داده اما حوزه های تخصصی مانند درمان، مشاوره های تخصصی نیاز دارد.

وی گفت: در بیمارستانهای آمریکا ۳ درصد پزشکان در زمینه فوتی ها تقصیرکار هستند اما این آمار در ایران یک دهم درصد است. شاید دلیل آن نبود راهکار برای احقاق حق باشد.

میدری در خاتمه گفت: ما ایمیلی در اختیار مردم قرار می دهیم که مسائل خود را از طریق آن توضیح دهند و تیم های حقوقی و پزشکی این موارد را پیگیری خواهند کرد.

۲۵ شهریور ۱۳۹۷ ۱۵:۴۰
کد خبر : ۱۲۴,۸۲۴